Ana Sayfa Haberler YEMCİLER 45 GÜNDE İNDİRİMDEN VAZGEÇTİ

YEMCİLER 45 GÜNDE İNDİRİMDEN VAZGEÇTİ

YEMCİLER 45 GÜNDE İNDİRİMDEN VAZGEÇTİ

16 Haziran tarihinde Gıda Komitesi tarafından oluşturulan Ulusal Süt Konseyi tarafından deklare edilen ve 1 Temmuz’dan geçerli olacak çiğ süt fiyatı üretici tarafından uygun bulunmamıştı.

Ortalama hesaplamalar yapıldığında alınan yemin kg’ı 2,90 TL iken, buna karşılık 1,5(süt-yem) paritesiyle süt fiyatı toplamda 4,35 TL olması gerekirken 3,20 TL olarak Gıda Komitesi tarafından belirlenmiştir. Bu uygun olmayan fiyata karşılık taleplerimiz sonrası bakanlığımız tarafından yem fiyatlarının düşeceği bildirilmiştir. Buna karşılık Temmuz ayı başında TMO aracılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’mız arpa, buğday ve mısır getireceğini duyurmuş , yem sanayicileri  yem fiyatlarında 1 Haziran 2021 tarihinden sonra ortalama 3,00 TL olmak üzere üç kez indirime gitmişlerdir. Ancak 16 Ağustos tarihinde saat 10:00-11:00 arası Balıkesirli bir yem firması telefonumuza mesaj atarak fiyatlarında artış yaptığını bildirmişti ve böylelikle yeme zam furyası tekrardan başlamıştır. Bazı  ulusal yem sanayicileri ile birlikte Balıkesir’deki diğer yemcilerinde bugün yem fiyatlarına zam yaptıkları bilgisine ulaşılmış ve onlardan da zam yönünde mesajlar alınmıştır.

Süt fiyatında üreticiye ,dediğini sürekli yaptıran ve üretici süt fiyatlarını baskı altında tutan Gıda Komitesi’nin Yem Sanayicisine sözü geçmemiştir.

Yemde kg fiyatlarının 2,2-2,3 TL seviyelerine kadar gerilemesini beklediğimiz dönemde yem firmalarının çuval başına 3-4 TL gibi zam yapmaları yazın ortasında bizlerin nezdinde ‘’Baharı bekler iken yaz gelmiş geçmiş  ,kış başlamış.’’ sözünü anımsatmıştır.

Bu yeni gelişen olaylar karşısında bugüne kadar üreticisini yalnız bırakmayan Tarım ve Orman Bakanlığı’mız geriye çektiği süt teşvik miktarlarını 2 kat artırır ise üreticimiz yalnız olmadığını bilecektir.

Buradan Gıda Komitesi’nin yetkililerine seslenmek istiyorum. Yemcilere söz geçirin, yapmaya çalıştıkları zamları geri çeksinler. Gıda Komitesi’nin üreticiye vermiş olduğu yem fiyatları düşecek ve artış görmeyecek. Sözlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.Haberler